Blog > Komentarze do wpisu

Chipsy - skąd ich popularność?

Kuszą, wciągają, uzależniają, przyjemnie chrupią. Chipsy. Nikt z nas nie wyobraża sobie bez nich imprezy, Sylwestra czy wspólnego oglądania meczu. Statystyczny Polak zjada ich 2 kg rocznie, a Amerykańce w ciągu roku wydaja na chipsy 6 miliardów baksów. Jednak dietetycy klną na chipsy, że są tłuste, słone i niezdrowe. Co jest złego w zasuszonym, usmażonym ziemniaku? Czy chipsy mają jakieś wartości odżywcze? Skoro jeden chips zawiera 1/3 tłuszczu, to k często możemy sobie na nie pozwolić? I czy to możliwe, że istnieją zdrowe chipsy?

Zanim to sprawdzimy, zobaczmy, co możemy dostać w sklepach:

chipsy solone

chipsy smakowe - cebulowe, paprykowe, serowe

chipsy pieczone i formowane

prażynki i chipsy kukurydziane

Chipsy solone, czyli wersja podstawowa. Tylko ziemniaki, olej i sól. A właśnie. Jaki olej?

Producenci chipsów używają najczęściej frytur. Taka frytura wygląda tak:

Jest to mieszanka różnych olejów roślinnych, najczęściej tych najtańszych. Palmowego, kokosowego, sojowego. Na czym wygrywa z olejem zwykłym? Jest tańsza i wydajniejsza. Niekiedy nawet przedłuża się jej trwałość. Jak? Niektórzy jej nie wymieniają!

A jak powstały chipsy?

Stało się to w 1853 roku w Saratoga Springs. Kucharz George Crum zdenerwowany przez klienta, któremu nie odpowiadała grubość plasterków ziemniaków, pokroił je tak cienko, że można było przez nie gazetę czytać. Klientowi bardzo smakowały, dlatego Crum na stałe wprowadził to danie do menu. Nazwał je Saratoga Chips.

Oprócz chipsów solonych popularne są także chipsy smakowe. Cebulowe, serowe, paprykowe, bekonowe. A co w nich znajdziemy?

 W tych chipsach cebulowych na pierwszym miejscu w składzie są ziemniaki. Ale jest też olej palmowy. Smak wiosennej cebulki zapewnia posypka aromatyzująca. W składzie aromatu znajdziemy dwa wzmacniacze smaku: glutaminian sodu i 5'-rybonukleotydy disodowe. No i barwnik annato, który może powodować irytację, bóle głowy i uczulać.

Chipsy pieczone. Zawierają do 70% mniej tłuszczu, niż te zwykłe. a co w nich jest?

Tu jest 60% płatków ziemniaczanych i skrobia. Są jeszcze wzmacniacze smaku - glutaminian sodu i rybonukleotydy disodowe. Oprócz tego annato, sól i cukier pod dwiema postaciami: sacharoza i glukoza. Ale maja mniej tłuszczu.

A co to są chipsy formowane? Zawsze są robione z proszku ziemniaczanego. Taki proszek miesza się z wodą i wycina się chipsy równiusieńkie jak spod matrycy, pakowane później w opakowania w kształcie tub. A oto skład takich chipsów.

 Oto skład przykładowych chipsów z tuby - na pierwszym miejscu surowce ziemniaczane. Ale jest też olej palmowy. No i 3 wzmacniacze smaku: glutaminian sodu, guanylan disodowy i inozynian disodowy. No i sól.

Prażynki ziemniaczane. Produkowane są metodą ekstruzji. No dobra, a co w nich jest?

Jest mieszanka surowców ziemniaczanych (skrobia, dehydrat). Jest też sól i E 500 - węglany sodu, które w nadmiarze mogą powodować krwawienie w żołądku, nadkwasotę żołądkową, uszkodzenie nerek, wymioty, biegunki, szok, a nawet śmierć. No i niezdrowa sól.

A te prażynki bekonowe? Skrobia ziemniaczana na trzecim miejscu. Są smażone w oleju palmowym. Do tego cukier, sól, glukoza, glutaminian sodu. Jest też niezdrowy aromat dymu wędzarniczego i barwniki: koszenila, która może uczulać i brąz HT, który szkodzi na nerki i jest zakazany w niektórych krajach.

Są jeszcze chipsy nachos. Pochodzą one z Meksyku. W wersji tradycyjnej jest to wysuszona tortilla kukurydziana, a w wersji polskiej wstrętne, tłuste chipsiory zanurzane w jeszcze tłustszym serze.

Chipsy mają pewne wartości odżywcze. Zawierają witaminę C, sód, pewne witaminy z grupy B i żelazo. Ale jednak przede wszystkim zawierają sól, tłuszcze nasycone i rakotwórczy akrylamid.

W kolejnym odcinku będzie o truskawkach 

poniedziałek, 22 czerwca 2015, ethan45

Polecane wpisy